Herbata - rodzaj rośliny i pochodzenie jej nazwy
Pochodzenie nazwy
Herbatę w Chinach opisuje się znakiem 茶. Jest on jednak różnie czytany w zależności od dialektu. Te – wywodzi się z dialektu hokkien. W taki sposób nazwana jest herbata w językach zachodniej Europy. W Hiszpanii oraz Danii i na Węgrzech herbata określana jest przez słowo Te, po angielsku Tea, a po niemiecku Tee.
Cha – wywodzi się z dialektu mandaryńskiego i kretońskiego. Ta forma wymowy jest popularna na wschodzie stąd popularny w Rosji Czaj.
Słowo herbata w języku polskim jest nieco bardziej rozbudowane. Z łaciny zapożyczony został przedrostek: herba, oznaczający zioło. Na końcu wyrazu herbata pojawiło się znane z całej Europy: Ta. W języku polskim słowo herbata oznacza po prostu ziele herbaciane: herba-ta.
Czym tak naprawdę jest herbata?
Znamy już pochodzenie nazwy, ale czy wiemy czym tak naprawdę jest herbat?
Herbata to napar przyrządzany z liści i pąków grupy roślin nazywanych tą samą nazwą, należących do rodzaju kamelia (Camellia). Rośliny te są uprawiane w wielu krajach i są do siebie podobne pod względem biologicznym. Często traktowane są jako odrębne gatunki lub odmiany jednego gatunku.
Do najbardziej znanych rodzajów roślin z rodziny Camellia zaliczamy herbaty chińskie- Camellia sinensis. Rosną one w chłodnych, wysokogórskich regionach środkowych Chin i Japonii. Krzew herbaciany może osiągnąć wysokość nawet 3- 4,5 metrów. Rośnie nawet do 100 lat.
Inna odmiana rośliny Camellia charakteryzuje się szerokimi liśćmi. najlepiej rozwija się w wilgotnym, tropikalnym klimacie północno-wschodnich Indii oraz chińskich prowincjach Szechuann (Syczuan ) i Yunnan. Roślina w trakcie wegetacji ma ciemnozielone błyszczące liście i małe białe kwiatki. Znana jest jako herbata assamska- Camellia assamica. Właściwie jest to drzewo, gdyż osiąga wysokość 15 - 18 metrów. Liście można zrywać przez 40 lat.
Znana jest również roślina Camellia assamica subspecies lasiocalyx. Pochodzi ona z Kambodży, a krzew osiąga około 4,5 metra. Często używana jest do krzyżówek z innymi gatunkami.
Spodobał Ci się artykuł? Zapraszamy do śledzenia naszej strony internetowej i subskrypcji newslettera, gdzie znajdziesz wiele ciekawostek dotyczących herbacianego świata oraz informacje o obecnych i zbliżających się promocjach.
Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii ARTYKUŁY