5 kroków do idealnej herbaty
Prawidłowe zaparzenie herbaty i picie naparu bez liści jest gwarancją niepowtarzalnego smaku i aromatu. Napar należy przygotowywać w taki sposób, aby spełniał indywidualne oczekiwania co do smaku, koloru i mocy. Aby prawidłowo o to zadbać należy pamiętać o czynnikach, które mogą w tym pomóc.
1. Czas parzenia i temperatura wody:
Dla każdego rodzaju herbaty jest Należy jednak warto eksperymentować, aby uzyskać najodpowiedniejszy dla siebie napar. Herbaty w zależności od czasu parzenia wykazują inne właściwości. Na przykład parząc herbatę dłużej, nawet ok. 10 min, uzyskamy gorzki i cierpki napar, o właściwościach wyciszający. Jeśli chcemy uzyskać działanie pobudzające, herbatę parzymy krótko, do 3min. Odpowiednią temperaturę możesz sprawdzić dzięki specjalnemu termometrowi. Nieodzowny będzie również zaparzacz, który pozwoli oddzielić liście od naparu.
2. Odpowiednia woda:
Do przygotowania dobrej, aromatycznej i smacznej herbaty najlepsza jest woda miękka o bardzo małej zawartości wapnia (najlepiej 100-200 mg CaCO3/L). Niestety w Polscew naszych kranach znajduje się woda twarda o dużej zawartości fluoru i chloru, który jest wrogiem dobrej herbaty. W takim przypadku można używać wody mineralnej, niegazowanej, niskowęglanowej. Pamiętajmy, że woda stanowi bardzo ważny składnik przygotowania herbaty, któremu należy poświęcić dużo uwagi. Herbata jest bardzo wrażliwa na wszelkie zanieczyszczenia zawarte w wodzie. Dobrym rozwiązaniem może okazać się też stosowanie domowych filtrów zaopatrzonych w wymienniki jonowe i węgiel aktywowany do usuwania wapnia, chloru oraz ołowiu i miedzi. Jeśli nie mamy możliwości użycia wody dobrej jakości musimy zwracać uwagę na herbatę którą podajemy. W takim przypadku polecane są herbaty cejlońskie, które w mniejszym stopniu zmieniają smak pod wpływem „złej” wody.
3. Odpowiednia ilość suszu:
Bardzo ważne jest właściwe dawkowanie suszu, gdyż to właśnie od jego ilości zależeć będzie smak naszej herbaty. Nie należy używać go zbyt dużo, gdyż w przypadku zielonych herbat przedawkowanie może ujemnie odbić się na smaku. Ogólna zasada mówi, że wsypuje się jedną łyżeczkę herbaty na jedną filiżankę. Jeśli dysponujemy herbatą łamaną, to wsypujemy płaską łyżeczkę, jeśli liściastą to wsypujemy czubatą łyżeczkę. Zaparzając herbatę w czajniczku wsypujemy tyle łyżeczek ile filiżanek mieści się w czajniczku plus jedną dla wzmocnienia smaku.
4. Wygrzewanie naczynia:
Ważne jest, aby przed zalaniem herbaty czajniczek/kubek podgrzać, wlewając do niego na kilka chwil gorącą wodę. Gorącą wodę wylewamy, wsypujemy herbatę i zalewamy ją wodą o odpowiedniej temperaturze. Do dłuższego utrzymywania temperatury naparu przyda się z pewnością podgrzewacz.
5. Budzenie liści:
To nic innego jak przepłukanie liści herbacianych gorącą wodą, mocząc je dosłownie kilka sekund. Chińczycy liczą czas 3 oddechów, po czym wylewają napar. Ma to znaczenie szczególnie przy herbatach mocno zwiniętych, które potrzebują więcej czasu, aby się rozwinąć. Warto także przepłukać liście herbaty Pu Erh, które po kilku miesiącach leżakowania mają dużo czasu aby się zakurzyć.
Mamy nadzieję, że znajdziecie swój idealny smak. Nie bójcie się eksperymentować.
Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii ARTYKUŁY